Our Blog

ForskarFredag är den svenska delen av EU-projektet Researchers Night. ForskarFredag koordineras i Sverige av Vetenskap & Allmänhet och lokal arrangör är Dalénium Science Center. Den 28 september blir det aktiviteter på Ållebergsgymnasiet i Aula 1 och i entréhall i anslutning till aula1.

12.30 Aula 1. Henrik Svensson, forskare på Högskolan i Skövde.

Henrik Svenson kommer att berätta om det EU-finansierade forskningsprojektet ”Dreams4Cars” som handlar att förbättra förmågor hos självkörande bilar genom att låta bilarna ”drömma” om trafiksituationer som är svåra att återskapa i verkligheten. www.dreams4cars.eu/en/

 

13.30 Aula 1. Andreas Dahlin, forskare på Chalmers Tekniska Högskola

Andreas Dahlin säger att han har jag världens roligaste uppgift, nämligen att få bidra till mänsklighetens utveckling med ny kunskap och teknik. Han är också förespråkare för ett mer vetenskapligt tankesätt, både hos politiker och folk i allmänhet. Andreas forskar inom nanoteknik och hans forskargrupp tillverkar olika nanostrukturer. Dessa modifieras och testas för diverse tillämpningar. T.ex. nanostrukturer som kan ändra färg, vilket skulle kunna användas till nya sorters bildskärmar som reflekterar ljus från omgivningen istället för att sända ut ljus. Elektroniskt papper.

EU-Corner

Från kl 12.30 finns Joanna Wood De Garcia, Eurodesk för Skaraborg, i entréhallen för informera och svara på frågor om EU med fokus på ungas studier, arbete och volontärtjänst